Basında Biz

AYDA İÇİN GELDİR

AYDA İÇİN GELDİ-LOS VIVANCOS TÜRKİYE'DE!(8 Aralık 2012- Hürriyet Kelebek)

Hürriyet Gazetesi-Kelebek, 8 Aralık 2012, Cumartesi

Dünyaca ünlü İspanyol dans topluluğu Los Vivancos'un dansçısı Aaron Vivancos, balerin Ayda Zorlu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Vivancos, bugün ve yarın, Zorlu'nun sahibi olduğu Mavidans Bale ve Dans Okulu'nda workshop düzenleyecek. Workshop'a katılanlar, street jazz'dan flamenkoya, baleden modern dansa kadar farklı tarzlarda dans dersleri alacak.

 


DANS DEKOR DEĞİLDİR

 

DANS DEKOR DEĞİLDİR(7 Kasım 2011 Pazartesi- Hürriyet Kelebek)

Şarkıcı Banu Zorlu’nun kardeşi Ayda Zorlu, Nişantaşı’ndaki Mavidans Bale ve Dans Okulu’nun kurucusu. Çocuk yaşta dans eğitimi almaya başlayan Zorlu, deneyimini şimdi genç kuşaklara aktarıyor.

- Dansa Nasıl başladınız?
Dansa beş buçuk yaşında başladım. Ailemin desteği ile konservatuar bale sınavlarına katılıp kazandım. O dönemdeki eğitmenlerim vücudumun dansa ve özellikle baleye çok yatkın olduğunu görmüşler. Ben de kariyerimi bu yönde ilerlettim. Konservatuar sonrası lisansımı modern dans üzerine yaptım. Yıldız Teknik Üniversitesi modern Dans bölümünü başarı ile bitirdikten sonra kendi okulumu açtım.

- Nişantaşı’ndaki bu merkezde ne dersleri veriliyor?
Mavidans Bale ve Dans Okulu, bu yıl 8. yılına girdi. Klasik bale, modern dans ve latin dans kurslarımız var. Okulumuzdan mezun olup, konservatuarı kazanan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Burada dansçı kimliklerini kazanıp çok iyi yerlere gelen burslu öğrencilerimiz, dansçı ve balerinlerimiz farklarını her organizasyonda ortaya koyuyor.

- İstanbul’da burası gibi birçok merkez var…
Çok doğru bir yere parmak bastınız. Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Dans öğrencileri eğitimlerini MEB sertifikalı okullardan ve yetkili dans hocalarından alsın. Modern dans adı altında bazı temel bilgiler verilerek dansçı yetiştiriliyor ama ne yazık ki bu eğitimlerin yeterli olmadığı gerçekle yüz yüze gelince ortaya çıkıyor.

- Modern Dans Ülkemizde nasıl algılanıyor?
Modern dans yavaş yavaş ülkemizde hak ettiği yere geliyor, daha da ilerleyecek, önemli olan dünya çapında tanınan modern dansçıları yetiştirebilmek. TV’de ve konserlerde görüyoruz, şarkıcı ve sanatçıların arkasında duran gençleri; aralarında iyileri de var fakat modern dans sanatçıların arkasında kostüm giyip dekor olmak değildir.